Píšeme zde poznatky, aby jste neudělali chybu při pořízení elektrokola.

Máte-li pohybový aparát v pořádku a jen se Vám již nedostává potřebných sil pro požitek z jízdy většinou do kopce,
pak volte 250W zadní. Máte-li sklony k nemoci kloubů dolních končetin jděte do silnějšího středového motoru, sice
dražšího ale časem poznáte že jste udělali dobře. Stručně řečeno, kola se zadním pohonem jsou pro cyklisty, kteří
chtějí jezdit na silničním kole, kde musíte řadit i šlapat jako na běžném kole a nemůžete očekávat, že motor odvede
 veškerou práci za vás. Nechcete-li jezdit s přípomocí jen do 25 km/hod. a chcete jezdit rychlostí i více jak 30 km/hod.
počítejte, že budete jezdit „za své“ jako na normálním kole. E-road Vám pomůže po rovině i do kopce ale pouze do
 rychlosti 25 km/h., přestanete-li do stoupání šlapat, kolo se zastaví, chcete-li jet rychleji než 25 - už musíte „za své“.
Někteří lidé kupují kolo se středovým pohonem, aby mohli mít rychlý a dlouhý dojezd, aniž by museli vynaložit mnoho
energie, do stoupání je motor vyveze bez větší námahy - vlastně si pořizují náhradu za moped, kolo pak může všude.
Proto i mnozí cyklisté těmito koly „opovrhují“ když vidí, jak někteří na E-kolech jedou i bez šlapání pouze na motor.
Toto se však nedá vztahovat na tento typ silničního elektrokola jako je Bianchi, Scott, Pinarello, Wilier, Colnago a j..
Konstatování: systém Mahle, přípomoc „zadním kolem“ není možné jakkoliv odblokovat - „přečipovat“.
Arii jsme jezdili na týdenní tréninkové jízdě. Na sestupu jsme byli schopni jet i více než 60 km/h, zatímco když jsme
se dostali na rovinu a byli jsme nuceni pokračovat „za své“ rychlostí i více než 40 km /h., nebyli jsme schopni udržet
 krok se 7 kilovým kolem. Navzdory 3 režimům přípomoci byl výkon nejúčinnější a efektivní pouze mezi 22–26 km/h.
Když jsme šlapali nad tuto rychlost, bez ohledu na to v jakém režimu jsme byli, nebylo žádné přípomoci asistence.
V Bianchi si byli vědomi omezení elektrokola v zadním pohonu a poukázali na to, že kolo není určeno pro vážnější
a výkonnější jezdce pravidelně jezdící s rychlými skupinami. Bianchi Aria E-Road spadá do kategorie třídy 1, která
nařizuje vypnutí asistence při 25 km/h. v USA max.32 km/h. Pokud hledáte systém s tzv.‚nakopnutím do kalhot‘,
pak ebikemotion nebude pro vás a pokud navíc chcete vyvolat skutečné uznání od vážnějších a i rychlejších jezdců
a stačit jim, je lepší si pořídit elektrokolo třídy 3, které po „chiptuningu“ umožňuje asistovat až do rychlosti 50 km/h.
a to například u pohonů Yamaha, Bosch, Shimano a Bafang. Nutno však přiznat, že odblokování probíhá softwarově
a s uvedenou úpravou je možné provozovat e-kolo pouze na vlastní nebezpečí a zásadně mimo veřejné a pozemní
komunikace, na kterých by jinak při nehodě hrozilo riziko zjištění odblokování systému a následně i trestního postihu.
Existují výhody použití systému zadního náboje pro horská kola a konvenční moudrost říká, že motory se středovým
 uložením dávají kolu větší smysl. Zadní „Ebikemotion“ na silničních kolech má smysl i možnost, že po vyjmutí baterie
(3,50 kg) a výměně zadního kola za normální kolo, máte klasické silniční kolo. Je ale třeba toto zadní kolo sehnat.

 

Další postřehy:
„Na TURBO zapomeňte - zde není!“
Největší výhodou je nízká hmotnost celého kompletu (okolo 12 kg) a z toho za prvé vyplývá, že se samotný motor s jezdcem a i kolem, příliš nenadře a za druhé, v případě vybití baterie a při použití vlastní síly šlapání se až tak moc nenadřeme my sami a navíc, ve vypnutém režimu má zadní motor velkou výhodu, jelikož disponuje volnoběžkou a neklade při šlapání žádný odpor, který by Vám jízdu bez asistence motoru znepříjemňoval. Samotný motor je hodně malý a při pohledu z pravé strany jej máme celý v zákrytu za pastorky a při pohledu zleva pak za brzdovým kotoučem. Pakliže aktivujeme nejsilnější nebo aspoň druhý silnější mód, tak poté bude i netrénovaný jedinec bez jakéhokoli problému ve stoupáních stíhat trénovanému jezdci. Na první pohled proto model vůbec nevypadá jako elektrokolo a při předjíždění trénovaných borců v kopcích, jsme raději provinile hlásili že máme elektrokolo, neboť tam, kde se jindy s „jazykem na vestě“ ploužíme maximálně patnáctkou, jsme najednou bez zadýchání či zpocení jeli rychlostí 20 km/h. Zkrátka při jízdě je pocit, ne že nám v kopcích pomáhá kolo, ale že jsme na tom fyzicky hodně dobře. Na rozdíl od klasických elektrokol se tento fakt projeví i v pojetí jízdy samotné, podpořené mimo jiné sportovnějším posedem. Zatímco cyklistu na běžně těžkém elektrokole často registrujeme již z dálky podle způsobu šlapání, tak v případě našeho modelu jezdec působí jako klasický silničář. A ještě něco na konec, pokud se na toto silniční kolo posadí člověk zvyklý na Bosch, Shimano STEPS nebo YAMAHA, tak z něj po chvilce sleze se slovy "dyť to vůbec nejede".
Spotřeba:
Samozřejmě, že v případě jízdy s nejvyšší mírou asistence nemůžeme počítat s extra vysokým nájezdem kilometrů na jediné nabití, ovšem na druhou stranu – efekt je dokonalý a sebeprudší silniční kopec nás nevyvede z míry. S promyšlením volby modů nám třeba i pomůže mobilní aplikace ale také především zdravý selský rozum. Začít šetřit až ve chvíli, kdy nám LEDková svatozář kolem spínacího tlačítka svítí oranžově či dokonce červeně, to už bývá dost pozdě. Důležité je umět určit, který mód je pro nás ideální z hlediska poměru výkon/spotřeba. Relativně rychle zjistíme, že máme-li v kopcích aktivovaný prostřední režim, míra elektro-asistence nebude zase o tolik menší než v režimu nejsilnějším a přitom spotřeba klesne přibližně jen o jednu třetinu. Proč na prvních dvaceti kilometrech s nejsilnějším módem v kopcích předjíždět závodníky a v druhé polovině vyjížďky se ploužit s vybitou baterií? Zkoušeli jsme nejsilnější režim po Praze a blízkém okolí, tedy v relativně kopcovitém terénu a po nějakých pětadvaceti kilometrech jsme byli na nule. Časem se však naučíte i logicky přijatelné jízdě, kdy rovinky pojedete převážně za svoje a ve stoupáních budete kombinovat dvojici slabších režimů 1 nebo 2, a výsledkem bude i možnost nájezdu přes 100 km.
Watty - výkon:
Plných 250 W na zadní pohon nikdy nedosáhnete, protože červená úroveň dosáhne maxima 90% výkonu. tj. 225 W; oranžová vám poskytne maximálně 125 W a zelená pouze 75 W.
Vybavení kola:
Kompletní sada Ultegra dá i hobby jezdci pocítit, jak funguje profesionální vybavení. Ultegra ve svém posledním vydání je z hlediska funkce skutečně prakticky totožná s prestižní Dura-Ace a platí to také o klikách, jejichž přenos síly je bezchybný. Do ruky bezvadně padnoucí páky dokázaly mistrně skloubit zasazení expanzních nádobek hydrauliky, aniž by jejich tělo zbytečně narostlo. Ultegra je prostě jedinečná!
Závěr:
I po úplném vybití baterie se z kola nestane neohrabaný cvalík, s nímž by se jezdec vyloženě trápil. Odpor motoru není prakticky cítit a pouze trochu vyšší celková hmotnost kola vyžaduje více síly, přičemž samotná váha tohoto kola daná přítomností motoru a baterie rozhodně není likvidační, takže na rozdíl od standardního elektrokola nebude úplné vybití baterie vyloženým průšvihem dojezdu, dokonce i pro netrénovaného jedince. Vlastně, pokud jezdíte rychlostí přes 25 km/h stejně motor nepomáhá a zvyknete si na váhu kola tak, že Vám to ani v jistých případech nepřijde, že jedete za své. Toto kolo je ideální pro jezdce, který je omezen věkem nebo handicapem, ale přesto chce jezdit do kopečků,
a testovací jezdci shledali geometrii kola se zadním pohonem nejlepší pro stoupání v sedě. 
 
Doporučení:
Celý systém je konstruován tak, aby se obešel bez standardního computeru, neboť výrobce automaticky počítá
s tím, že využijete svůj chytrý telefon, s nímž se pohon dá propojit. Aplikace „MAHLE SmartBike“, jíž si můžeme stáhnout a smartphon nám pak slouží v roli klasického cyklocomputeru kde se zobrazují nejdůležitější hodnoty, od rychlosti a najetých kilometrů, až po ty související s elektropohonem a baterií. V aplikaci si uživatel může nastavit různé zóny v nichž se chce pohybovat, zkrátka další elektronická hračka pro velké kluky.
Doporučuji však si pořídit computer PULSARONE zvlášť vyrobený pro tento systém elektropohonu, na kterém
můžete nastavovat režimy aniž by jste sáhli na rámovou diodu. S tímto computerem jsem naprosto spokojen.
 
Předpis EU.
Jmenovitý výkon nesmí překročit průměrný výkon 250 W po dobu 30 minut, jak je stanoveno zákonem v EU.
Elektrická silniční kola s asistencí do 25 km/h a výkonem 250 W jsou považována za elektrokola, která jsou legálně klasifikována jako jízdní kola. To znamená, že ve většině evropských zemí neexistují žádné požadavky na
pojištění ani poznávací značky. Pro výrobce to také znamená, že neexistuje žádný požadavek na schválení  typu, pouze značka CE. Pokud motorická asistence překročí 25 km/h, je kolo klasifikováno jako moped.
To vyžaduje registrační značku a je třeba ji zaregistrovat.
 
Mohu naladit „očipovat“ motor na tomto silničním e-kole?
Žádné tuningové možnosti, známé z horských kol se středovým motorem, zde pro tyto motory nejsou, ale technicky je to možné pokud si pořídíte tzv. TUNER. S tímto přídavným kablíkem získáte možnost navýšení rychlosti až o 4 km/h.. Vlastníte-li však computer PULSARONE, dojde k znehodnocení ukazatelů na tomto computeru. Můj osobní názor je, že to za to nestojí.
S vyladěným elektrokolem už legálně nejezdíte na kole, ale řídíte neregistrovaný moped. Je za to vysoká pokuta, ale to nebude to nejmenší z vašich starostí. Hlavní je, že nebudete mít žádné pojištění pro případ, že by se něco stalo. Řízení bez pojištění je trestným činem, protože ohrožujete ostatní účastníky silničního provozu.
Vědomá jízda na vyladěném e-kole je v některých evropských zemích trestána až ročním vězením.
Francie zavedla antituningovou legislativu s pokutami až 30 000 EUR a dvouletým vězením za tuning elektrokol.

DOJEZD
Stejně jako u každého kola s pedálovým asistentem závisí dojezd zcela na různých faktorech:
hmotnosti jezdce, síle protivětru, výškový rozdíl zdolaného stoupání, který režim se používá nejvíce a jak dlouho.
Ebikemotion vyrábí i externí baterii, která vypadá jako bidon s vodou a poskytuje další možnost dosahu vzdálenosti.
Tento doplněk je však cenově docela drahý a je v ceně cca.460 € - láhev s baterií i košíkem váží dalších 1.60 kg..

Tlačítko zapnutí / vypnutí přípomoci na horní trubce je místem, kde upravujete tři režimy pomocného motoru.
Každý identifikovaný režim svítí svým vlastním barevným kódem:

           Eco / zelená = 30% asistence 75 W,  Komfort / oranžová = 60 % 125 W,  Výkon / červená = 100 % asistence 225 W.
 
Na rozdíl od většiny e-kol, která se spoléhají na motory se středním uložením, je systém Ebikemotion založen
na 36voltovém / 250-wattovém motoru zadního náboje, který produkuje točivý moment 40 N/m. Je důležité si uvědomit,
že motor poskytuje asistenci pouze do rychlosti 25 km/h, kdy se odepne a dál vše spadá pod možnosti jezdce.

Poznatky cyklistů:

Musím souhlasit, že Vrchlabí - Špindlerovka na kole s 250W v zadním kole a baterkou 8 Ah/36V
je úplně v pohodě. Málo platné, i těch 225 W minimálně zdvojnásobí výkon cyklisty, takže jako kolo
na normální ježdění tak bohatě stačí.“


„Včera jsem dal poprvé 112 km i s výjezdem na Říp (na vyhlídku) a po návratu mi na baterce ještě
zůstalo 65 %. Mám to zapnutý pořád, prý je to lepší i když jedeš přes 25 km/h.“
„Zjistil jsem, že když je motor používán většinou na nejvyšší výkon, baterie vydrží asi okolo 56 km kopců.
Vyhovovala by mi maximální rychlost 40 km ale 25 je ve skutečnosti také docela dobrá.“
Silničář z USA, kde je povolena rychlost až 32 km/hod..
„Jel jsem s motorem nastaveným na 30% a 60% asistenci. Při jeho 100% asistenci a často i při 60%
asistenci, jsem příliš často narážel na značku 32 km/h, což nebylo těžké udělat, když vezmeme
v úvahu, že kolo je silniční. Na základě toho jsem absolvoval následující jízdy:
37 km - vyčerpáno 34% baterie,  48 km - vyčerpáno 52% baterie,  50 km - vyčerpáno 52% baterie.“
„Na kole s motorem v zadním kole, jsem najel v členitém terénu Moravského krasu 2.tis za rok.
S nastoupanými +- 600m na jednu trasu kolem 40km.. Po roce jsem si pořídil středový pohon Bafang
a najel zatím jen 3 tis km! S motorem v zadním kole, byla jízda spíše o pohodě a možnosti více
rozhodovat o výkonu motoru. Středový pohon je více o "ježdění" více to řídí jednotka, ta vyhodnocuje
rychlost a sílu šlapání.Třeba akcelerace byla lepší s motorem v zadním kole, ale výdrž stejné baterie
se zvětšila a na středovém pohonu se dá jet i "pomalu" s ostatními cyklisty, což motor v zadním kole neumožní, musíte jet minimálně 7km /hod a pokud do kopce ujedete, je třeba na ostatní počkat na kopci.
Jsem ve věku důchodce a elektrokolo odstranilo to co je mi už nepříjemné - dřinu v kopcích a zachovalo
to co je na cyklistice příjemné! Kdo chce posilovat, může vypínat přípomoc.“
„Na Arii se však asistence nakopne až když silnice začne stoupat, takže na běžných rovných nebo
zvlněných silnicích jedete za své, zatímco mírně stoupání již znamená, že dojde k stabilní a plynulé jízdě.
Při své první jízdě jsem najel vzdálenost 124 km, dokud se baterie nevybila, se stoupáním 1 222 n./m.
při průměrné rychlosti 27 hod.. Pneumatiky 28´na standardní Arii, znamenají skvělou kvalitu jízdy i na drsnějších površích i když jsem měl vyšší tlak, abych vyrovnal vyšší hmotnost. Elektronika kola je
vybavena technologií Bluetooth a ovladač bliká modře, když se připojuje k telefonu prostřednictvím nainstalované aplikace Ebikemotion, která zobrazuje stav baterie, ujetou vzdálenost, nadmořskou výšku, průměrnou rychlost, kadenci, sklon a aktuální rychlost.“
Kolo dorazilo prakticky připravené k jízdě. Nejtěžší částí byla likvidace krabice. Vyrazil jsem na místní tvrdé stoupání. Začal jsem v zeleném režimu a zapomněl se zatěžovat se změnami rychlostních stupňů a že nad
25 km/h elektrický motor nepomůže. Stále jsem měl dojem, že sedím na normálním silničním kole a ani jsem
si nevšimnul 3,5 kg váhy navíc. Na úpatí stoupání můj kamarád navrhl, abych zkusil červený režim a začal také používat rychlostní stupně. Zcela jiný zážitek! V červeném režimu byla extra síla jako nakopnutí
a váha celého kola byla neznatelná, vlastně nehrála žádnou roli.
Já osobně si myslím, že jízda na elektrokole kole je velmi výhodná, pokud je na vaší trase několik dlouhých stoupání nebo kdybyste měli silný protivítr, to znamená že by jste jinak museli šlapat za vlastní. Pokud je vaše
jízda po rovinách a na běžném kole můžete pohodlně průměrovat 28–32 km/h, domnívám se, že přírůstek hmotnosti pohonu neguje výhodu. Aria přesto patří mezi nejlehčí silniční elektrokola, které váží 12 kg
ale je to vyrovnáno vyšší cenou!
Na Wilieru z domova do Pardubic je to 57 km a jel jsem pokud možno za své. V Pardubicích jsem měl 75%
k dispozici. Zpět po 95 km zbývalo ještě 50%, tak jsem občas dal 2, do kopce 3 stupeň. Posledních 7 km
z Dobrušky stoupám o 250 výšk. metrů a baterie měla 10%, tak přepnula na 1 stupeň zrovna ve stoupání
1 km před cílem. No, přehodil jsem na pastorek 30 a dojel. Celkem 114 km s dobrým průměrem 25 km/h.
Zkušenost kamaráda který přesedlal z horského e-kola na toto silniční e-kolo.
Rozdíl je opravdu velký. Když na to přijde, vyjedeš na horském MTB jakýkoliv kopec “jako na motorce”,
skoro se nenadřeš. Na tomto silničním e-kole se nadřeš, řekl bych dvakrát víc a nikdy nejedeš tak rychle, jako na horském. Ovšem energie z baterie pak rychle mizí. Jel jsem s kamarády do kopce na horském e-kole na
1. přípomoc a jejich rychlostí, tedy ca.15 km/hod. Mám horáka „naladěného“ a tak jsem tam dal 3. stupeň a během 50 metrů jsem do krpálu jel skoro třicítkou. A to prostě na tomto zadním pohonu nedokáži.

 
Majitelé kol s pohonem zadního kola:


Na závěr bych možná asi dodal: „Jednou u toho skončíme všichni“.
 

       
Opravy poznatky                                                                                                                                                     Osobní zkušenosti
Jedno zajímavé kolo - Lapierre Xelius SL 600